Vigyázunk Rád!

Avagy, mennyire biztonságos a tandemugrás?

Sokan azért nem jelentkeznek tandemugrásra, mert félnek, hogy nem eléggé biztonságos a dolog. Természetesen ez egy extrém sport, de ne kiáltsunk ott kígyót-békát, ahol nincs is! A biztonságot mi is szem előtt tartjuk, megmutatjuk, hogy mennyire.

22503988_m.jpg

Először is, bár ugyan nálunk nem kell részt venned orvosi vizsgálaton, mégis személyes felelősség vállalásának fejében utazhatsz csak a tandempároddal. Ha az alábbi betegségekben szenvedsz, kérünk, ne ugorj: epilepszia, szív és érrendszeri betegségek, csontritkulás, gerincpanaszok, ízületi sérülés, műtét, rendszeres szédülés, ájulás, elme vagy ideggyógyászati kezelés alatt való állás, terhesség, stb. Azt, hogy nem vagy érintett a fenti betegségekben, aláírásoddal kell igazolnod. Ez fontos, hiszen csak úgy tudjuk garantálni a biztonságod, ha egészséges vagy.

A súlyhatárunk 100 kg, ha pedig legalább 140 cm vagy, szülői beleegyezés birtokában 18 éves korod alatt is ugorhatsz.

Essen némi szó a pilótáról is! Alaposan képzett, ettől nem kell tartanod. Több száz, vagy ezer ugrása is volt már, így nála tapasztaltabb társat nem is választhatnál egy ilyen levegőégi kalandhoz. Ráadásul a magasságodhoz, és a súlyodhoz mérten kapsz tandempilótát, hogy igazán összeillő páros legyetek!

Ugrás előtt egy kb. 30 perces elméleti&gyakorlati oktatáson veszel részt. Itt elmondjuk Neked, mi fog történni a helikopteren, megosztjuk Veled a kiugrás, és az ereszkedés hogyanját, és azt is, hogyan érhetsz biztonságosan földet. Az ugrás előtt minden részletet átbeszélünk! 

Azt is, hogy juttok majd el az összekapcsolt hevederekkel az ajtóhoz, és azt is, hogy miként tudod felvenni a kiugrási, és a szabadeső helyzetet. Van egy-két ugrás közbeni jel is, amit átveszünk. Minden kérdésedre válaszolunk!

A felszerelés. A felszereléseink is modernek, és biztonságosak. A tandemruha, és az utas-heveder is a méretedre szabott, és a pilóta adja majd Rád. A hevederrel tulajdonképpen a pilóta tandemernyőjéhez leszel csatolva. Megtartja a súlyod, és rögzítve leszel a pilóta hevederéhez is. A felszereléshez egy ejtőernyős szemüveg is jár! (Sportcipőt, és aláöltözetet viszont kérünk, hozz magaddal!)

Az MI-8 helikopteren ülve kilátsz az ablakon, és biztonsági övvel is rögzítve vagy. 

A hevedereket állva, biztonságos módon hozza ugrásra kész helyzetbe a tandempárod. Itt még újra átvesszük a fontos teendőket. Ha eléritek az ugrási magasságot, összekapcsolódtok, elmentek a bejáratig, majd ugrás a már megbeszélt testhelyzetben.

Egy pilóta képes folyamatosan mérni a zuhanás közbeni magasságot, képes kinyitni az ejtőernyőt, képes a stabil zuhanó testhelyzet felvételre, és a szép földet érés kivitelezésére. Ő az, aki majd korrigálja a kéz-és lábtartásod, ha arra szükség van. Téged csak arra kérünk, hogy homoríts. De ezt is begyakorolhatod ugrás előtt, még a szárazföldön.

Egy tapasztalt tandempilóta zuhanás közben meg tudja oldani a következő mozgásokat: elfordulás jobb és bal irányba, előre, hátra mozgás, 360 fokos - spirál - fordulók végrehajtása. Akár hátra szaltókat, és váltott irányú csúsztatást is tud csinálni, és fejen is el tudja hagyni a helikoptert, de persze ilyen attrakciókra nem kell számítanod. De jó, ha tudod, hogy ennyire ügyes! :-)

24696084_m.jpg

A kiugrás után mindent a tandempilótád fog koordinálni: ő húzza meg a kioldót, ő irányítja az ernyőt. 

Az ernyők: egy speciális kétszemélyes ejtőernyő, és egy magasság és zuhanási sebesség érzékelővel, speciális automata nyitó-készülékkel ellátott tartalékernyő. Amikor a pilóta kinyitja az ejtőernyőt, rántás helyett 4-5 másodperces, intenzív lassulást észlelsz. A nyitási terhelés pont megfelelő.

Ugrás előtt pár órával ehetsz-ihatsz, de csak nem túl gyomormegülős étkeket, italokat. Nem ajánljuk az éhgyomrot! Ha a földi utazások során rendszeresen van (kisebb) hányingered autóban, vonaton, buszon, vegyél be rá való gyógyszert. Légy szíves, józanul gyere, ugyanis az ugrást megelőző 12 órában tilos alkohol és kábítószer tartalmú étel vagy ital fogyasztása. Ha bódultnak tűnsz, nem ugorhatsz.

Sokan félnek attól is, hogy rosszul lesznek ugrás közben. Az ugyan való igaz, hogy a szabadesés 180-200km/h sebességgel zajlik, de ennek ellenére nem lesz hányingered, és a gyomrod is nyugton marad majd. Szinte csak lebegsz. Sőt, még levegőt is tudsz venni! Persze, a levegő ellenállását fogod érezni a testeden, főleg az arcodon. Ha néztél már videókat az ugrásról, láttál gyűrött arcú utasokat, szóval, tudod, miről beszélek. A füled bedugulhat, de ez megszüntethető.

„Emlékezetkiesés” előfordulhat, a brutál mennyiségű adrenalin miatt nem biztos, hogy a levegőben töltött pár perc minden egyes mozzanatára képes leszel emlékezni. De hát, mindent visszanézhetsz a kamerafelvételeken!

A földet érés. A földet érési sebességet a pilóta szabályozza, az ejtőernyők függőleges és a vízszintes sebessége is a minimálisra csökkenthető. A feladatod csupán annyi, hogy a megállásig vízszintesig emeld a lábaid, hasból.

Sajnos az időjárás néha a bolondját járatja velünk, így párszor már fújtunk le emiatt ugrási időpontokat. De pont az nem lenne biztonságos, ha zárt felhőzet fennállásakor, esőben, 10-12 m/s-nél sebesebb szélben ugranánk. Azt pedig már tudod, miért nem ugrunk télen!

Viszont jó hírünk van, hamarosan kezdődik a 2016-os tandemugrási szezon a Siófok-Kiliti repülőtéren! Az április 9-10-ei hétvégétől kezdődően már foglalhatsz is időpontot tandemugrásra, egészen október végéig! Te már tudod, mikor ugrasz?